Haber

Büyük Folkart yangını bize ne anlattı?

Bahar Göçer*

Ülkede belli bir ekonomik kriz var, adalet konusunda şikayetlerimiz ve daha birçok kaygımız var ama daha önce evimize girip kapıyı kapatınca konuları bir nebze olsun unutup inanç alanımızda kendimizi yeterli hissettik. Evlerimiz bizim için en huzurlu ve sadık yerlerdi. Ancak son birkaç ayda evlerimizin bizim için en güvenli yerler olmadığını gördük. Depremin binaları yıktığını yaşadık ve İzmir Narlıdere’deki Folkart sitesinde çıkan yangın ile önemli bir yangın tehlikesine maruz kalabileceğimizi gördük. Üstelik Folkart sitesinde daire fiyatları 25-30 milyon lüks akıllı konut civarında. Oldukça değerli olan bu yapılar, bir yangında kolayca tutuşup söndürülemeyecek kadar büyük felaketlere neden olabiliyor.

Bu durumda soru şu: En değerli meskenlerde bile can güvenliğimiz yok mu ve meskenlerimizde hep tehlikede miyiz? Dışarıda, başka tehlike ve gerilimler, evde farklı inanılmaz durumlar. Bu şekilde düşündüğünüzde insan kendini baskı altında hissediyor. Ama baştan söyleyeyim, evlerimizi güvenli hale getirmek mümkün. En azından gelişmiş ülkelerde yüksek katlı binalarda da yangınlar çıkıyor ve büyük bir olay olmadan söndürülüyor, sarsıntılar ve afetler can kaybı olmadan önleniyor. Buradan bakınca sorunun cevabı bence açık, bu kasvetler bizim gibi ülkelerde var. Şunu da ekleyeyim, çok para harcamadan binalar sarsıntılara karşı güçlendirilebilir ve yangınların zarar görmesi önlenebilir.

Yangın sonrası Folkart Sitesi.

Folkart sitesinde akşam saatlerinde başlayan yangın 8 saatte kontrol altına alınırken, 12 saatte tamamen söndürüldü. Cephe kaplamasında kullanılan kolay tutuşan ahşap gibi malzemeler nedeniyle yangın hızla diğer bölgelere sıçradı. Bu durum söndürme işlemini oldukça zorlaştırdı. Ayrıca yangın sırasında etkili olan rüzgar da yangının kontrol altına alınmasını zorlaştırdı. Bölgedeki tuğlaların ahşap kaplı olduğu, iç mekanlarda mobilyaların ve balkonlarda plastik saksılarda botanik bahçelerin olduğu düşünüldüğünde, yangını söndürmek çok güçlü bir süreç olmuştur. Dolayısıyla olayın vahameti açıktır. Yangın konusunda uzman olmasak bile bu durumun zorluklarını anlayabiliriz.

YANGIN ÖNCESİ ÖNLEMLER ÖNEMLİDİR

Öncelikle Folkart yangınının en sevindirici tarafı can kaybı olmaması. Böyle durumlarda en değerli şey kimsenin canının yanmamasıdır. Yangın gibi acil durumlarda iki temel önlem vardır: Birincisi, yangını önlemek için alınacak önlemler; İkincisi ise yangın çıktığı anda hızla müdahale edip söndürmek. Ne kadar önlem alırsak alalım, gözden kaçan ve istenmeyen kazalar nedeniyle yangınlar çıkabilmektedir. Bunu yüzde yüz engelleyemeyiz ama yangına hızlı bir şekilde müdahale edebiliriz; bu bizim elimizde. Ayrıca yangın, sarsıntı gibi acil durumlarda doğru davranış sergilemek de değerlidir. Yangın anında doğru tahliye, söndürme müdahalesi ve deprem anında yapılması gerekenler, afetin oluşmasını önlemek kadar değerlidir. Çünkü afetler ve tehlikeler her zaman önlenemez, ancak meydana geldiklerinde ne yapılacağını bilmek de çok değerlidir. Folkart yangınında gerçek zamanlı olarak tahliye edildiği için can kaybı yaşanmadı.

Binaların inşaatı sırasında itfaiyeden uygunluk raporu alınması esastır. İtfaiye, binaların dış cephe kaplamalarının yangına karşı dayanıklı olması kuralını arar. Bu kurallara uygun olmayan durumlarda itfaiye binanın kullanımına izin vermeyecektir. İzmir itfaiyesi bu konuda oldukça hassas bir yaklaşım sergiliyor ve binaları detaylı bir şekilde inceliyor. Ancak bir Folkart yangını durumunda binanın dış cephe kaplamasının kolay tutuşabilen bir malzemeden yapılmış olması şaşırtıcıdır. Yangının hızla yayılmasının asıl sebebi aslında bu kaplama malzemesi olarak gösteriliyor. Geçmişte benzer bir durumda İzmir’de bir otel yangını yaşanmış ve yangın kontrol altına alınamamıştı. Ancak olayda kullanılan cephe kaplamasının sızdırdığı ortaya çıkarken, itfaiyenin yaptığı incelemenin ardından yaptırıldığı anlaşıldı. Folkart’taki durumda bu kaplamaya kim onay verdi ve nasıl verildi?

YASA VE YÖNETMELİK VAR KONTROL YOK

Başlangıçta bu konutların gerçekten inançsız olup olmadığını sorduk. Aslında o kadar çok kanun ve nizamımız var ki, bunları uygularsak bu memlekette kimsenin başına ne beyin sarsıntısından ne de yangından bir musibet gelmez.

Yangınla ilgili yönetmelik, itfaiyenin yetkilendirdiği ve uyguladığı hayat kurtarıcı teknik dokümandır. Ancak tek sorun itfaiyenin bu yönetmeliği ilk oturma izninde veya ilk çalışma izninde uygulaması ve sonrasında yangın kontrolünün olmamasıdır. Bu izin süreçlerinde de yer aldığım için yangın yönetmeliğinin nasıl uygulandığını ve taleplerin nasıl yerine getirildiğini biliyorum. Sonrasında bazı ekipmanların yetkili kişiler tarafından periyodik olarak denetlenmesi gerekmektedir. Biraz da bu denetimlerden ve kontrollerden bahsedeyim. Bu bilgiler, olası yangın ve tehlikeleri önlemek için bina ve iş yerlerinizde alabileceğiniz önlemler konusunda size yardımcı olabilir. Çünkü bazı işyerlerinde denetim ve kontroller yapılsa da binalarda neredeyse hiç uygulanmamaktadır.

Binaların yangın sistemleri yılda bir kez kontrol edilmelidir. Duman dedektörleri ve sirenler yetkili kurumlar tarafından denetlenmektedir. Yangın durumunda, bu dedektörler duman ve ses sirenlerini algılar. Ancak bu dedektörler bakım yapılmadığı takdirde bozulabilir. Sirenler çalmaya başladığında tahliye başlar ve bu sirenler binayı terk etmemiz gerektiğini haber verir. Yangın dolapları ve varsa sprinkler sistemleri Çalışma Bakanlığı tarafından akredite edilmiş mühendis ve teknikerler tarafından kontrol edilmelidir. Yağmurlama sistemi, içerideki sıcaklık yükseldiğinde ve içeriye yağmur yağdığında otomatik olarak çalışır. Bol yağmur, yangının hemen söndürülme şansını artırır. Yangın durumunda hortumun su püskürtmesi için dolaplar da hazır olmalıdır. Her iki sistemin de düzenli olarak bakımı yapılmalı ve her yıl periyodik muayeneleri yapılmalıdır. Ancak lüks yapılarda ve plazalarda yapılan denetimlerde, yangın sistemlerinin binanın görüntüsünün aksine sorunlu ve çalışmaz durumda olduğu ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Çoğu zaman denetimlerde raporlar uygun değildir. Muayene eden teknik personel her bir dedektörü, kabini, pompayı vb. kontrol eder ve raporunu tek tek kontrol ederek sunar.

Aldığımız bilgiye göre Folkart’ta sprinkler sistemi çalışmıyordu. Muhtemelen yangının yayılması ve içeriye girilmesinin mümkün olmaması nedeniyle yangın dolapları kullanılamadı.

Bir diğer değerli ekipman da yangın söndürücülerdir. Yangın dolapları ve dedektörleri her binada olmak zorunda değildir ancak yangın söndürücüler her binada kolay erişilebilir ve yeterli sayıda olmalıdır. Bu yangın söndürücüler de yılda bir kez kontrol edilmelidir. Bence bu yangın söndürücüler konutların da olmazsa olmazı olmalı. Bunun sonucunda evlerde de yangın çıkıyor ve müdahale gerekiyor. Bazı yabancı sinemalarda evlerde yangın söndürücü olduğunu görüyoruz, çok mantıklı bir tavır.

MUTLAKA YANGIN MERDİVENİ, YANGIN TANKI, tahliye tatbikatı

Ayrıca her binanın yangın merdiveninde yangın merdiveni yoksa normal merdivenlerinde yangın merdiveni yoksa acil durum aydınlatması yapılmalıdır. Bu şarjlı bir cihazdır ve elektrik kesildiğinde açılır ve mekanı aydınlatır. yangın vb. elektriğin kesileceği durumlarda bu aydınlatmalar yardımı ile kaçış sağlanacaktır. Asansörler de acil durumlarda kullanılmamaktadır ve asansör bir kata çıkıp beklemeye programlanmıştır.

Binalardaki her türlü kontrol ve teçhizattan yöneticiler sorumludur, yangınla ilgili sistemi yönetmek onların görevidir. İdare, yukarıda belirtilen periyodik muayenelerin her yıl yaptırılmasından sorumludur. Ayrıca binada elektrik topraklama kontrolü ve kaçak akım rölesi her yıl kontrol edilmelidir. Elektrik de yangın nedenlerinden biridir. Jeneratör ve trafolar da her yıl yetkili kişiler tarafından denetlenmektedir. Elektrik muayeneleri Çalışma Bakanlığı tarafından akredite edilmiş teknik personel tarafından yapılmaktadır. Bütün bunlar bir düzenleme unsurudur ve yetkili kişilerce düzenli aralıklarla kontroller yapılmalıdır. Bu detayları yöneticilerden öğrenebilir veya yapılmasını isteyebilirsiniz.

Tatbikatlar, yangın gibi acil durumların kontrolünde değerli bir rol oynamaktadır. Yangın ilk anlarda müdahale edildiğinde kolayca söndürülebildiği için vakit kaybetmeden müdahale etmek çok değerlidir. Bu amaçla apartmanlarda acil durumlar ve yangın için tatbikatlar yapılabilir. Dini bir alanda ateş yakılarak bir eğitmen tarafından yangın söndürme işlemi yapılabilir. İşyerlerinde çalışanlarla birlikte gerçekleştirilen bu yangın tatbikatı, binalarda yöneticilerin düzenlemesi ile bina sakinleri tarafından yapılabilmektedir. Bu deneyimler, bir yangın çıktığında çok faydalıdır ve yangına bir tüp ile hemen müdahale edilerek yangın ilerlemeden söndürülür. Herkes bu tüpleri kullanmalı ve her binada yangın söndürücü bulunmalıdır.

Folkart’ta can kaybının olmamasının tek sebebi binanın hızla boşaltılması. Tahliye, bir yangın tatbikatında bir başka değerli noktadır. Burada da bina içi tahliyeden sorumlu kişiler belirlenerek, yangın ve benzeri acil durumlarda binanın tahliyesi için gerekli tatbikat ve denemeler yapılıyor. Teknik kişilerin bu işi yapması değerlidir. Bu konuda yapılacak en iyi şey bir iş güvenliği uzmanından yardım almaktır. İş güvenliği uzmanları, ekiplerin nasıl belirleneceği ve tatbikatlar hakkında ne yapılacağı konusunda rehberlik sağlayabilir.

Birçok lüks, konforlu ve çekici bina gördüm. Çabucak, yangınla ilgili sistemlerinin hiçbiri gerçekten çalışmıyordu. Elektriklerin periyodik muayeneleri, teknik bahislere gelince değil, bir sürü lüks ve gösteriş için para harcadıkları için yapılmadı. Bazılarının acil çıkış kapıları yok, bazılarının sprinkler sistemlerinin emniyeti yok, bazılarının pompa vs. hayati ekipmanları uygun değil. Çalışmalarımızda gördüğümüz bir diğer olumsuz durum ise bina sahiplerinin itfaiye raporunu aldıktan sonra kendi istek ve taleplerine göre teçhizat ve yapıyı değiştirmeleridir. Yukarıda da belirttiğim gibi itfaiye bu kontrolleri düzenli aralıklarla yaparsa bu değişiklikler yapılamaz ama itfaiyenin böyle bir yetkisi yoktur.

Başta sorduğumuz “Oturduğumuz evlerde güvende miyiz?” sorusunun cevabı oldukça basit; Evimiz sarsıntıya karşı sağlam yapılmışsa veya sonradan sağlamlaştırılmışsa, biz iman içindeyiz. Ayrıca binanın yukarıda belirtilen denetimleri düzenli olarak yapılsa dahi biz inanıyoruz. Son olarak, acil bir durumda nasıl davranacağımızı ve müdahale edeceğimizi bilirsek, evimize güvenmememiz için hiçbir neden yoktur.

Yangın, deprem gibi bir afet anında nasıl davranılacağını bilmek hayat kurtarıcıdır. Gerçeğe müdahale tekniklerini bilmek için binaların acil durum planlarını hazırlamalıyız. Deneyimli biri olarak, acil bir durumda nasıl davranılacağını bilmenin çok yardımcı olduğunu söyleyebilirim. Bütün bunları yaparak evlerimizde huzur içinde yaşayabiliriz.

*A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

adana-escort
adiyaman-escort
afyon-escort
agri-escort
amasya-escort
ankara-escort
antalya-escort
artvin-escort
aydin-escort
balikesir-escort
bilecik-escort
bingol-escort
bitlis-escort
bolu-escort
burdur-escort
bursa-escort
canakkale-escort
cankiri-escort
corum-escort
denizli-escort
diyarbakir-escort
edirne-escort
elazig-escort
erzurum-escort
erzincan-escort
eskisehir-escort
gaziantep-escort
giresun-escort
gumushane-escort
hatay-escort
isparta-escort
mersin-escort
kars-escort
kastamonu-escort
kayseri-escort
kirklareli-escort
kirsehir-escort
kocaeli-escort
konya-escort
kutahya-escort
malatya-escort
manisa-escort
maras-escort
mardin-escort
mugla-escort
mus-escort
nevsehir-escort
nigde-escort
ordu-escort
rize-escort
sakarya-escort
samsun-escort
siirt-escort
sinop-escort
sivas-escort
tekirdag-escort
tokat-escort
trabzon-escort
tunceli-escort
urfa-escort
usak-escort
van-escort
yozgat-escort
zonguldak-escort
aksaray-escort
bayburt-escort
karaman-escort
kirikkale-escort
batman-escort
sirnak-escort
bartin-escort
ardahan-escort
igdir-escort
yalova-escort
karabuk-escort
kilis-escort
osmaniye-escort
duzce-escort
istanbul-escort
izmir-escort
kibris-escort
beylikduzu-escort

buca-escort
bornova-escort
konak-escort
karsiyaka-escort
cesme-escort
gaziemir-escort
balcova-escort
alanya-escort
manavgat-escort
konyaalti-escort
marmaris-escort
milas-escort
fethiye-escort
bodrum-escort
koycegiz-escort
kusadasi-escort
nazilli-escort
salihli-escort
didim-escort
kemer-escort
akhisar-escort
corlu-escort
cerkezkoy-escort
tarsus-escort
iskenderun-escort
sahinbey-escort
antakya-escort
esenyurt-escort
seyhan-escort
osmangazi-escort
kucukcekmece-escort
selcuklu-escort
ilkadim-escort
gebze-escort
polatli-escort
dalyan-escort
kumluca-escort
cankaya-escort
anamur-escort
cukurova-escort
yuregir-escort
torbali-escort
besiktas-escort
tuzla-escort
urla-escort
inegol-escort
aliaga-escort
luleburgaz-escort
biga-escort
ayvalik-escort
bandirma-escort
edremit-escort
girne-escort
lefkosa-escort
kesan-escort
siverek-escort
karakopru-escort
viransehir-escort
sehitkamil-escort
karabaglar-escort
bayrakli-escort
etimesgut-escort
mamak-escort
sincan-escort
altindag-escort
kepez-escort
aksu-escort
cigli-escort
menemen-escort
turgutlu-escort
defne-escort
karatay-escort
meram-escort
eregli-escort
mezitli-escort
yenisehir-escort
erdemli-escort
nilufer-escort
lara-escort
ortaca-escort
odunpazari-escort
tire-escort
gorukle-escort
atakum-escort
serdivan-escort
yakutiye-escort
akyazi-escort
dikili-escort
ortahisar-escort
soke-escort
datca-escort
kas-escort
serik-escort
yildirim-escort
izmit-escort
melikgazi-escort
seydikemer-escort
kocasinan-escort
talas-escort
oludeniz-escort
beykoz-escort
fatih-escort
pendik-escort
pamukkale-escort
kirikhan-escort
sancaktepe-escort
sile-escort
alsancak-escort
akcaabat-escort
pozcu-escort
side-escort
basmane-escort
mavisehir-escort
narlidere-escort
kemalpasa-escort
dudullu-escort
ceyhan-escort
seferihisar-escort
gumbet-escort
goztepe-escort
yalikavak-escort
bergama-escort
odemis-escort
selcuk-escort
darica-escort
catalca-escort
arnavutkoy-escort
bagcilar-escort
silivri-escort
umraniye-escort
beyoglu-escort
atakent-escort
maltepe-escort
halkali-escort
bahcelievler-escort
basaksehir-escort
merzifon-escort
mut-escort
dogubeyazit-escort
eryaman-escort
baglar-escort
dalaman-escort
bahcesehir-escort
sultangazi-escort
uskudar-escort
esenler-escort
saricam-escort
kozan-escort
aksehir-escort
beysehir-escort
cumra-escort
seydisehir-escort
sisli-escort
maslak-escort
mecidiyekoy-escort
sariyer-escort
dortyol-escort
samandag-escort
taksim-escort
etiler-escort
bebek-escort
levent-escort
atasehir-escort
bakirkoy-escort
gungoren-escort
zeytinburnu-escort
eminonu-escort
gazipasa-escort
silifke-escort
cekmekoy-escort
ortakoy-escort
sirkeci-escort
eyup-escort
gaziosmanpasa-escort
kadikoy-escort
kagithane-escort
kartal-escort
sultanbeyli-escort
eyupsultan-escort
atakoy-escort
gayrettepe-escort
dolmabahce-escort
sishane-escort
nisantasi-escort
camlica-escort
unkapani-escort
merter-escort
cengelkoy-escort
moda-escort
kozyatagi-escort
tarabya-escort
sultanahmet-escort
balat-escort
kasimpasa-escort
sirinevler-escort
avcilar-escort
buyukcekmece-escort
yesilkoy-escort
istinye-escort
sultanciftligi-escort
semsipasa-escort
yesiltepe-escort
hadimkoy-escort
cebeci-escort
saskinbakkal-escort
kavacik-escort
turgutreis-escort
fikirtepe-escort
kurtkoy-escort
emirgan-escort
zafer-escort
silivrikapi-escort
duatepe-escort
guzelyali-escort
tarlabasi-escort
yenidogan-escort
haznedar-escort
icerenkoy-escort
inonu-escort
kucukyali-escort
erenkoy-escort
kayisdagi-escort
yali-escort
bostanci-escort
caddebostan-escort
acibadem-escort
suadiye-escort
talatpasa-escort
kartaltepe-escort
seyrantepe-escort
rami-escort
tesvikiye-escort
agva-escort
esatpasa-escort
alibeykoy-escort
cihangir-escort
cevatpasa-escort
hamidiye-escort
caglayan-escort
karagumruk-escort
sogutlucesme-escort
orhangazi-escort
gunesli-escort
esentepe-escort
istiklal-caddesi-escort
hurriyet-escort
muratpasa-escort
ferikoy-escort
baglarbasi-escort
nenehatun-escort
icmeler-escort
yenigun-escort
ulus-escort
kecioren-escort
yenimahalle-escort
menderes-escort
yesilyurt-escort
kalkan-escort
ofis-escort
kayapinar-escort
ergani-escort
bismil-escort
sur-escort
ipekyolu-escort
ercis-escort
tusba-escort
ozalp-escort
kiziltepe-escort
artuklu-escort
foca-escort
yunusemre-escort
soma-escort
davutpasa-escort
cevizlibag-escort
cemberlitas-escort
kumburgaz-escort
kemerburgaz-escort
bayrampasa-escort
ayazaga-escort
belek-escort
kundu-escort
beldibi-escort
korkuteli-escort
beypazari-escort
cubuk-escort
elmadag-escort
haymana-escort
kahramankazan-escort
pursaklar-escort
akyurt-escort
basiskele-escort
cayirova-escort
derince-escort
dilovasi-escort
golcuk-escort
kandira-escort
karamursel-escort
kartepe-escort
korfez-escort
golbasi-escort
kahta-escort
ayvacik-escort
bozcaada-escort
can-escort
ezine-escort
gelibolu-escort
gokceada-escort
yenice-escort
palandoken-escort
aziziye-escort
horasan-escort
diyadin-escort
eleskirt-escort
patnos-escort
tutak-escort
gemlik-escort
gursu-escort
iznik-escort
karacabey-escort
kestel-escort
mudanya-escort
mustafa-kemalpasa-escort
bolvadin-escort
cay-escort
dinar-escort
emirdag-escort
sandikli-escort
suluova-escort
tasova-escort
munich-escort
stuttgart-escort
hopa-escort
yusufeli-escort
sinanpasa-escort
suhut-escort
bozdogan-escort
cine-escort
germencik-escort
incirliova-escort
bigadic-escort
burhaniye-escort
dursunbey-escort
erdek-escort
gonen-escort
karesi-escort
sindirgi-escort
susurluk-escort
amasra-escort
bozuyuk-escort
osmaneli-escort
genc-escort
karliova-escort
solhan-escort
adilcevaz-escort
ahlat-escort
guroymak-escort
hizan-escort
tatvan-escort
mutki-escort
gerede-escort
mudurnu-escort
bucak-escort
golhisar-escort
alaca-escort
iskilip-escort
osmancik-escort
sungurlu-escort
acipayam-escort
buldan-escort
civril-escort
honaz-escort
tavas-escort
uzunkopru-escort
tepebasi-escort
islahiye-escort
nizip-escort
nurdagi-escort
oguzeli-escort
araban-escort
bulancak-escort
espiye-escort
gorele-escort
tirebolu-escort
egirdir-escort
yalvac-escort
bunyan-escort
develi-escort
yahyali-escort
domanic-escort
gediz-escort
simav-escort
tavsanli-escort
akcadag-escort
battalgazi-escort
darende-escort
dogansehir-escort
alasehir-escort
demirci-escort
gordes-escort
avrupa-yakasi-escort
anadolu-yakasi-escort

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort